Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Zákon č. 16/1993 Sb., o dani silniční

Předmět daně (§ 2)

Předmětem daně jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla, která jsou registrovaná a provozovaná v České republice a která se používají k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti nebo jsou používána v přímé souvislosti s podnikáním či k činnostem, z nichž plynou příjmy a jsou předmětem daně z příjmů (u subjektů nezaložených za účelem podnikání).

Bez ohledu na to, zda jsou používána k podnikání, jsou předmětem daně také vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určená pouze k přepravě nákladů a jsou registrovaná v České republice.

Předmětem daně nejsou:

  • speciální pásové automobily a ostatní vozidla podle zvláštního právního předpisu (zemědělské nebo lesnické traktory a jejich přípojná vozidla, pracovní stroje samojízdné, pracovní stroje přípojné, nemotorové pracovní stroje nebo nemotorová vozidla tažená nebo tlačená pěšky jdoucí osobou, vozíky pro invalidy s motorickým pohonem, pokud jejich šířka nebo délka přesahuje jeden metr, jejich konstrukční rychlost převyšuje 6 km/h nebo jejich maximální přípustná hmotnost převyšuje 450 kg)
  • vozidla, kterým byla přidělena zvláštní registrační značka (pro jednorázové použití s omezenou platností, trvale manipulační, pro zkušební účely, pro historická vozidla, kterým byl vydán průkaz historického vozidla, pro sportovní vozidla, kterým byl vydán průkaz sportovního vozidla)

Osvobození od daně (§ 3)

  • vozidla zpravidla s méně než čtyřmi koly zapsaná v technickém průkazu vozidla jako kategorie L a jejich přípojná vozidla
  • vozidla diplomatických misí a konzulárních úřadů, pokud je zaručena vzájemnost
  • vozidla zabezpečující linkovou osobní vnitrostátní přepravu za předpokladu, že ujedou pro tento účel více než 80 % kilometrů z celkového počtu kilometrů jimi ujetých ve zdaňovacím období
  • vozidla provozovaná ozbrojenými silami, vozidla civilní obrany, vozidla, která jsou mobilizační rezervou nebo pohotovostní zásobou, vozidla bezpečnostních sborů, obecní policie, sboru dobrovolných hasičů, vozidla zdravotnické, důlní a horské záchranné služby a poruchové služby plynárenských a energetických zařízení

(Vozidla musí být vybavena zvláštním zvukovým výstražným zařízením a zvláštním výstražným světlem modré barvy zapsanými v technickém průkazu k vozidlu. Pro vozidla zdravotnická nevybavená zvláštním zvukovým výstražným zařízením a zvláštním výstražným světlem modré barvy je rozhodné jejich označení v technickém průkazu vozidla (např. sanitní, ambulantní apod.).

  • vozidla speciální samosběrová (zametací), speciální jednoúčelová vozidla – značkovače silnic a vozidla správců komunikací nebo osob pověřených správcem komunikací, která jsou používána výlučně k zabezpečení sjízdnosti a schůdnosti pozemních komunikací (s výjimkou osobních automobilů)
  • vozidla pro dopravu osob nebo vozidla pro dopravu nákladů s největší povolenou hmotností méně než 12 tun, která:

Ø   mají elektrický pohon
Ø  mají hybridní pohod kombinující spalovací motor a elektromotor
Ø  používají jako palivo zkapalněný ropný plyn označovaný jako LPG nebo stlačený zemní plyn    označovaný jako CNG
Ø  jsou vybavena motorem určeným jeho výrobcem ke spalování automobilového benzínu a ethanolu 85 označovaného jako E85

Poplatníci daně (§ 4)

Poplatníkem daně je fyzická nebo právnická osoba, která:

  • je provozovatelem vozidla registrovaného v České republice v registru vozidel a je zapsána v technickém průkazu
  • užívá vozidlo, v jehož technickém průkazu je zapsána jako provozovatel osoba, která zemřela, zanikla nebo byla zrušena, anebo vozidlo, jehož držitel je odhlášený z registru vozidel

Poplatníkem je také:

  • zaměstnavatel, pokud vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, pokud daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla
  • osoba, která používá vozidlo registrované a určené jako mobilizační rezerva nebo pohotovostní zásoba k účelům uvedeným v § 2 odst. 1
  • stálá provozovna nebo jiná organizační složka osoby se sídlem nebo trvalým pobytem v zahraničí

Pokud je u stejného vozidla více poplatníků, platí daň společně a nerozdílně.

Základ daně (§ 5)

  • u osobních automobilů (s výjimkou osobních automobilů na elektrický pohon) zdvihový objem motoru v cm3
  • součet největších povolených hmotností na nápravy v tunách a počet náprav u návěsů
  • největší povolená hmotnost v tunách a počet náprav u ostatních vozidel

Sazby daně (§ 6)

Roční sazba daně ze základu daně je při zdvihovém objemu motoru:

do 800 cm3: 1 200 Kč
nad 800 cmdo 1 250 cm3: 1 800 Kč
nad 1 200 cm3 do 1 500 cm3: 2 400 Kč
nad 1 500 cm3 do 2 000 cm3: 3 000 Kč
nad 2 000 cm3 do 3 000 cm3: 3 600 Kč
nad 3 000 cm3: 4 200 Kč

Roční sazba daně ze základu daně (podle počtu náprav a hmotnosti) je:

Roční sazba daně se zjistí pro každé jednotlivé vozidlo podle údajů uvedených v technických dokladech k vozidlu.

Případy, kdy je možné snížení sazby daně, naleznete v § 6 zákona o dani silniční.

Daňová povinnost

U vozidel vzniká daňová povinnost od kalendářního měsíce, ve kterém se stala předmětem silniční daně.

Poplatník platí zálohy na daň, které jsou v roce 2012 splatné, do:

  • 16. dubna
  • 16. července
  • 15. října
  • 17. prosince

Zálohy na daň se vypočtou ve výši 1/12 příslušné roční sazby daně za každý kalendářní měsíc, ve kterém u vozidla trvala, vznikla nebo zanikla daňová povinnost v rozhodném období (kalendářním čtvrtletí bezprostředně předcházející kalendářnímu měsíci, na který připadl termín splatnosti zálohy).

Daň, záloha na daň a sleva na dani za jednotlivá vozidla se zaokrouhlují na celé koruny nahoru. Daňové přiznání podává poplatník nejpozději do 31. ledna kalendářního roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období.


Vytvořeno: 11. 1. 2012

Rychlé zprávy

  • Jednotné hlášení zaměstnavatelů schváleno

    |

    Vláda schválila návrh zákona o Jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ), který od ledna 2026 výrazně sníží administrativní zátěž firem. Zaměstnavatelé budou místo až 25 různých formulářů podávat jediné elektronické hlášení měsíčně, které ministerstvo práce následně sdílí s dalšími institucemi. Nový systém zefektivní digitalizaci státní správy, odstraní duplicitní vykazování a přinese výhody i zaměstnancům, například v podobě předvyplněného daňového přiznání. Projekt je prvním krokem k vytvoření Jednotného inkasního místa.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících